Ako sa ne/starať o rifľovinu? Tipy a triky pre rifľomilky

28.4. 2017 JUSTPLAY ® 5 min. čítania

Dámska móda | Módne inšpirácie | Šikovné nápady | Lifestyle | Rifle

Rifľovina je takmer dokonalý materiál. Vznikol najskôr v podobe nohavíc pre manuálne náročné povolania, no vďaka módnej revolúcii sa z pracovného odevu stal kúsok hviezdiaci na prehliadkových mólach. Určite ho máš v šatníku aj ty, a tak ti poradíme, ako sa o rifľovinu starať. Alebo nestarať?

Rifľovina sa nám prezentuje každoročne a pravidelne sa prispôsobuje módnym trendom. Stala sa natoľko nepostrádateľnou a všestrannou, že už si ani nedokážeme predstaviť život bez nej. Prešla doslova miliónom variánt u obrovského množstva návrhárov či značiek – Karl Lagerfeld rifľovinou ozvláštnil klasické Chanel sako, ktoré bolo po dlhé roky tvídové. Alexander McQueen miloval roztrhanú rifľovinu, Roberto Cavalli ju zasa potlačil leopardím vzorom. V súčasnej dobe módneho voľnomyšlienkárstva prešiel denim do fáze akéhosi kroja. Nie však geografickej príslušnosti, ale spoločenského statusu a cítenia sveta. Podnikateľ v hladkých, tmavomodrých rifliach pravdepodobne nebude mať rád rovnaké veci ako punker v čiernych rifliach. Chlapec v teniskách na svet určite nehľadí rovnako ako panička v ružových skinny rifliach.

ako sa starať o denim, rifle

Prať naruby

Práčka má kovový bubon, ktorý môže rifľovinu drať. Ak pred praním rifle otočíš naruby, nestratí sa jemný a luxusný odtieň. Pozor, per ich len v studenej vode. Platí to aj pre tzv. „vypraté“ rifle – tie majú mylný názov, keďže vzhľad nedosiahli niekoľkonásobným praním, ale chemický proces a vhodne zvolené farbivo. Práve pri týchto rifliach sa zlým pracím procesom ich vzhľad mení.

Najlepšie vôbec neprať?

Rifľové legendy hovoria, že denim sa nemusí prať nikdy alebo len vtedy, ak sa zašpiní cudzím prostriedkom (tú rannú kávu teda radšej pi s podšálkou). Ale aj keď žiješ v meste bez blata, chodíš von len v nulových zrážkach pri miernom slnku, po nejakej dobe už nebudú voňať ako čerstvé a nové. Existuje teda stará rada, že rifľovinu alebo rifle stačí dať na noc do mrazničky. Nízka teplota zničí baktérie, ktoré spôsobujú zápach – tento proces vraj stačí aplikovať aspoň raz za dva mesiace. Perfektne v tomto prípade funguje aj naparovacia žehlička, keďže horúca para ničí baktérie tiež. Ak sa ti na rifľovine objaví nejaký fľak, môžeš ho tiež odstrániť veľmi jemným čistiacim prostriedkom alebo detským mydlom a jemnou tkaninou.

ako sa starať o denim, rifle

Nežehliť

Áno, rifľovina je splneným snom každej domácej žienky, ktorá nenávidí žehlenie. Rifľovina sa žehliť nemusí, pretože ak sa ju rozhodnete oprať (naruby, pripomíname), tak vypraté vlákno sa vytvaruje takmer ihneď do pôvodnej podoby. Žehlička tiež vlákna ničí a ak by si sa náhodou rozhodla nažehliť si na rifle pruhy (pri všetkej úcte, prosíme, nie), tak tých pruhov sa už nikdy nezbavíš.

V rifliach si nekľakaj

Staré a vynosené rifle spoznáš podľa toho, že sú vyšúchané na kolenách, v rozkroku a proti tomu, bohužiaľ, sa nedá nič robiť. Ak máš rifle s dierami alebo trendovo vyšúchanými časťami na kolenách, pravidlo nekľakania sa pre teba platí dvojnásobne! Pokľaknúť môže len tvoj priateľ, ak ťa bude v rifliach žiadať o ruku.

Ver svojej veľkosti

Aj keď sme ti v našich rifľových článkoch radili, aby si si kupovala o číslo menšie rifle, ktoré sa natiahnu a budú ti sedieť ako uliate, niektorí rifľomaniaci majú na vec rozdielny pohľad. Ak si kúpiš rifle, rifľovú bundu alebo vestu, ktorá je o číslo menšia, tak sa jednak budeš cítiť veľmi nepohodlne – v rifliach si ledva sadneš a tesnú bundu alebo vestu ani nezapneš. Na tesnej džínsovine sa tiež veľmi rýchlo môžu roztiahnuť švy! Predstav si napríklad krásne tmavé skinny rifle s bielymi pruhmi pozdĺž nôh.

Ako skladovať?

Vieme, že tvojim tajným snom je mať obrovský šatník, v ktorom každá jedna vec má svoj vlastný vešiak. Aj rifle. Nepotešíme ťa však, pretože rifle na vešiak určite nepatria. Stačí, ak im len vyhradíš miesto v tvojej skrini a poskladáš ich na trikrát – všimni si, ako to robia v obchodoch

ako sa starať o denim, rifle